LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 6456491
*
nr 645 6491
CANDLESTICKS
one pair, sheffield plate, tidigt 1800-tal, England, height: 32,
1 par, pläter, tidigt 1800-tal, England, höjd: 32
Estimate:
2000
Sold:
SEK 2600
Auction date:
Monday June 14 2010
at 19:19:19
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/6 18:51:42
1
1.600 kr
12/6 11:49:04
2
2.300 kr
12/6 11:50:29
2
Vinnande bud
12/6 15:43:10
3
2.000 kr
12/6 15:43:27
3
2.300 kr
12/6 15:43:39
3
2.500 kr
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa ljusstakar ljusstake nysilver pläter tidigt 1800-tal
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:19
-
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:18
-
7078 CANDELABRA
Italy. Height: 63 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:57
-
7061 CANDLESTICKS
2 pcs, Kosta Boda, Kjell Engman (b. 1946), Sweden...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33
-
7018 CANDLESTICKS
3 pcs, brass. Height: 22-32,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50
-
7127 CANDLESTICKS
one pair, Orrefors Glassworks, Sweden, Carat. Lena..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:25
*
CANDLESTICKS
nr 645 6491
CANDLESTICKS
one pair, sheffield plate, tidigt 1800-tal, England, height: 32,
1 par, pläter, tidigt 1800-tal, England, höjd: 32
| Estimate: | 2000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2600 |
| Auction date: |
Monday June 14 2010 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/6 18:51:42 | 1 | 1.600 kr |
| 12/6 11:49:04 | 2 | 2.300 kr |
| 12/6 11:50:29 | 2 | Vinnande bud |
| 12/6 15:43:10 | 3 | 2.000 kr |
| 12/6 15:43:27 | 3 | 2.300 kr |
| 12/6 15:43:39 | 3 | 2.500 kr |
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa ljusstakar ljusstake nysilver pläter tidigt 1800-tal
-
6702 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:19 -
6701 WALL SCOUNCES
one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:18 -
7078 CANDELABRA
Italy. Height: 63 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:57
-
7061 CANDLESTICKS
2 pcs, Kosta Boda, Kjell Engman (b. 1946), Sweden...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33 -
7018 CANDLESTICKS
3 pcs, brass. Height: 22-32,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50 -
7127 CANDLESTICKS
one pair, Orrefors Glassworks, Sweden, Carat. Lena..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:25



