KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Färgkrita 14807026
nr 1480 7026
Siri Rathsman
(1895-1974), Sverige
Färgkrita, Signerad, daterad 1950, landskap. Bildmått: 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 67x59 cm
Kondition: slitage
Siri Rathsman, född 1895 i Sundsvall, död 1974, svensk målare och grafiker.
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
måndag 1 augusti 2022
kl 19:25:02
29/7 16:32:27
Siri Rathsman
Läs mer om Siri Rathsman