Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 5704545



*

nr 570 4545


Skål

med blomställning,Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, dia 26


Utrop:

100 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 mars 2009
kl 17:56:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/3 17:56:07 1      100 kr
5/3 21:38:19 2      150 kr
9/3 12:45:11 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomställning gefla keramik röd rubin skål
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8232 SkÃ¥l
    på fot. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09
  • 8041 SkÃ¥l pÃ¥ fot
    Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja, Orrefors, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:02




Ladda ner broschyr