KONST / Oljemålningar / Oljemålning 16292014
*
nr 1629 2014
Pelle Thommessen
(1912-1979), Norge
Oljemålning, Mor och barn. Signerad. Olja på duk, 78x77 cm, yttermått inklusive ram: 92x91 cm
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk målare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 17 juni 2024
kl 18:30:09
- Tema
17 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Pelle Thommessen
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk målare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.
Läs mer om Pelle Thommessen
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk kvinna kvinnor mor och barn norden nordeuropa norge norsk olja oljemålning pelle thommessen skandinavien skandinavisk
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14
*
Pelle Thommessen
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk målare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Pelle Thommessen
nr 1629 2014
Pelle Thommessen
(1912-1979), Norge
Oljemålning, Mor och barn. Signerad. Olja på duk, 78x77 cm, yttermått inklusive ram: 92x91 cm
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk målare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 juni 2024 |
- Tema
17 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Pelle Thommessen
Ellen Helle (Pelle) Thommessen, norsk mÃ¥lare född i Oslo 1912, död 1979 i Tjøme.Läs mer om Pelle Thommessen
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk kvinna kvinnor mor och barn norden nordeuropa norge norsk olja oljemålning pelle thommessen skandinavien skandinavisk
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14



