ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 4398557
*
nr 439 8557
Pigtittare
Nyrokoko, Intarsia
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 november 2006
kl 16:06:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/11 16:11:17
1
100 kr
17/11 15:08:32
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Pigtittare
nr 439 8557
Pigtittare
Nyrokoko, Intarsia
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 20 november 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/11 16:11:17 | 1 | 100 kr |
| 17/11 15:08:32 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



