Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Skedar 2771179



*

nr 277 1179


Skedar

Lenght: ()


silver, 9 del, 1800-tal


Estimate:

100

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday October 20 2003
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/10 13:36:11 1      100 kr
18/10 09:41:06 2      200 kr
20/10 09:24:36 3      Vinnande bud
20/10 13:42:11 4      400 kr
20/10 13:42:30 4      450 kr
20/10 15:37:09 3      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skedar ädelmetall
  • 6785 COFFEE SPOONS
    + ljusstakar för små ljus, silver, 10+ 2. Length:..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:04
  • 6101 COFFEE SPOONS
    11 pcs, silver. Length: 11, 5 cm, weight: 115 gr ca,
    Present: SEK 1600

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:44
  • 6442 TABLESPOONS
    6 parts, silver, 19th century. Length: 22 cm, weig..//
    Present: SEK 4800

    Auction ends
    today
    12 jan at 20:57




Ladda ner broschyr