SILVER & METAL / Silver / Ymnighetshorn 8516493
nr 851 6493
YMNIGHETSHORN
nickel silver, GAB, Sweden, late 19th century, height: 46 cm,
nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, sent 1800-tal, höjd: 46 cm
2000
SEK 1200
Monday October 7 2013
at 19:43:28
7/10 16:23:30
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.