Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Burk med lock + fat 8157213



*

nr 815 7213


Burk med lock + fat

Kristall / silver


Utrop:

600 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 mars 2013
kl 20:55:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/3 15:32:58 1      700 kr
25/3 10:39:09 2      150 kr
25/3 10:39:28 2      250 kr
25/3 20:23:59 3      350 kr
25/3 20:24:25 3      450 kr
25/3 20:25:42 3      600 kr
25/3 20:27:18 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Halvkristall
Kristallglas är en kvalitetsbeteckning för konstglas och hushållsglas av hög kvalitet. Glaset är färglöst och har hög ljushet och briljans.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: burk med lock fat kristall silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:38
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr