SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekanna 14099293
*
nr 1409 9293
Tekanna
+ kaffekanna, 2 st, nysilver, Christoffle, Sent 1800-tal. Höjd: 16-22 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 2 augusti 2021
kl 19:55:33
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christoffle kaffekanna nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver tekanna ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Aktuellt bud: 3.200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:30
-
7089 Bestick
silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
Aktuellt bud: 9.800 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:22
-
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:05
-
7126 Gafflar
Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:59
-
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:38
-
7198 Sockerskål
silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
Aktuellt bud: 8.400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:11
*
Tekanna
nr 1409 9293
Tekanna
+ kaffekanna, 2 st, nysilver, Christoffle, Sent 1800-tal. Höjd: 16-22 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 augusti 2021 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: christoffle kaffekanna nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver tekanna ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Aktuellt bud: 3.200 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:30 -
7089 Bestick
silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
Aktuellt bud: 9.800 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:22 -
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:05
-
7126 Gafflar
Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:59 -
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:38 -
7198 Sockerskål
silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
Aktuellt bud: 8.400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:11



