Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Prakturnor 13372374



*

nr 1337 2374


Prakturnor

ett par, majolika. Höjd: 38 cm


Utrop:

700 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juli 2020
kl 18:10:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/6 13:26:10 1      350 kr
6/7 00:34:26 2      350 kr
6/7 00:34:26 1      350 kr (Budbetjänt)
6/7 10:46:37 3      600 kr
7/7 15:19:07 4      600 kr
7/7 15:19:07 3      600 kr (Budbetjänt)
8/7 16:43:14 5      700 kr
10/7 11:48:22 1      800 kr
13/7 17:56:37 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika prakturnor
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:24
  • 6625 Kryddburkar
    Arabia, 7 st. Höjd: 9 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:11




Ladda ner broschyr