ÖVRIGT / Smycken / Pigtittare 7563039
*
nr 756 3039
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 70
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 april 2012
kl 19:07:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 21:24:04
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal smycken spegel vintage
-
7091 Armband
18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
Aktuellt bud: 10.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:38
-
7172 Armband
18k guld. Längd: 18 cm, vikt: 1,5g ca
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:17
-
7107 Armband 18 k
18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:23
-
7169 Brosch
18k guld, med opal. Diameter: 3 cm. Vikt: 4,6g ca
Aktuellt bud: 3.400 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:34
-
7165 Brosch
18k guld, omarbetad. Längd: 3,5 cm, vikt: 1,9g brutto
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:24
-
7171 Brosch
Camé, 18k guld, 1954. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 10g
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:38
*
Pigtittare
nr 756 3039
Pigtittare
sent 1800-tal, höjd: 70
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 30 april 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/4 21:24:04 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal smycken spegel vintage
-
7091 Armband
18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
Aktuellt bud: 10.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:38 -
7172 Armband
18k guld. Längd: 18 cm, vikt: 1,5g ca
Aktuellt bud: 1.200 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:17 -
7107 Armband 18 k
18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:23
-
7169 Brosch
18k guld, med opal. Diameter: 3 cm. Vikt: 4,6g ca
Aktuellt bud: 3.400 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:34 -
7165 Brosch
18k guld, omarbetad. Längd: 3,5 cm, vikt: 1,9g brutto
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:24 -
7171 Brosch
Camé, 18k guld, 1954. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 10g
Aktuellt bud: 3.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:38



