ÖVRIGT / Speglar / Spegel 1775150
*
nr 177 5150
Spegel
30-tal, tenn, H57
Utrop:
100 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 september 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/9 15:14:06
1
300 kr
18/9 00:44:59
2
350 kr
22/9 04:13:41
3
2.100 kr
22/9 14:10:18
4
600 kr
23/9 00:33:36
5
1.100 kr
23/9 00:34:28
5
1.500 kr
23/9 00:35:40
5
1.700 kr
23/9 00:38:06
5
1.900 kr
23/9 00:38:50
5
2.100 kr
23/9 00:40:44
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6481 Spegel
Rokokostil, 118x50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:19
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
-
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54
-
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27
*
Spegel
nr 177 5150
Spegel
30-tal, tenn, H57
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 23 september 2002 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 17/9 15:14:06 | 1 | 300 kr |
| 18/9 00:44:59 | 2 | 350 kr |
| 22/9 04:13:41 | 3 | 2.100 kr |
| 22/9 14:10:18 | 4 | 600 kr |
| 23/9 00:33:36 | 5 | 1.100 kr |
| 23/9 00:34:28 | 5 | 1.500 kr |
| 23/9 00:35:40 | 5 | 1.700 kr |
| 23/9 00:38:06 | 5 | 1.900 kr |
| 23/9 00:38:50 | 5 | 2.100 kr |
| 23/9 00:40:44 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6481 Spegel
Rokokostil, 118x50 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:19
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49 -
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54 -
1003 Spegel
Sengustaviansk, 190x88
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:27



