KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14011017
*
nr 1401 1017
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1933, landskap. Olja på duk, 44/49, yttermått inklusive ram: 54x59 cm
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
4.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 maj 2021
kl 19:11:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/5 15:07:40
1
3.200 kr
31/5 18:16:54
2
1.700 kr
31/5 18:16:54
1
1.800 kr (Budbetjänt)
31/5 18:17:56
2
2.800 kr
31/5 18:17:56
1
3.000 kr (Budbetjänt)
31/5 18:18:23
2
Vinnande bud
31/5 19:06:17
1
4.000 kr
31/5 19:06:17
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Klassiska
31 maj
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Greta Gerell
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Läs mer om Greta Gerell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: greta gerell landskap landskapsmotiv landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar sverige
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10
-
7099 Oljemålning
Birgitta Sundström Jonsdotter. Signerad, daterad 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:49
*
Greta Gerell
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Greta Gerell
nr 1401 1017
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Oljemålning, Signerad, daterad 1933, landskap. Olja på duk, 44/49, yttermått inklusive ram: 54x59 cm
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.500 kr |
| Såld: | 4.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 maj 2021 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/5 15:07:40 | 1 | 3.200 kr |
| 31/5 18:16:54 | 2 | 1.700 kr |
| 31/5 18:16:54 | 1 | 1.800 kr (Budbetjänt) |
| 31/5 18:17:56 | 2 | 2.800 kr |
| 31/5 18:17:56 | 1 | 3.000 kr (Budbetjänt) |
| 31/5 18:18:23 | 2 | Vinnande bud |
| 31/5 19:06:17 | 1 | 4.000 kr |
| 31/5 19:06:17 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Klassiska
31 maj
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Greta Gerell
Greta Gerell, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.Läs mer om Greta Gerell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: greta gerell landskap landskapsmotiv landskapsmåleri olja olja på duk oljemålning oljemålningar sverige
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10 -
7099 Oljemålning
Birgitta Sundström Jonsdotter. Signerad, daterad 1..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:49



