Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 5668705



*

nr 566 8705


Fat

silver, 23x22


Utrop:

300 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 februari 2009
kl 19:22:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/2 17:13:56 1      300 kr
13/2 11:59:33 2      500 kr
13/2 13:05:41 3      800 kr
13/2 15:12:29 4      700 kr
13/2 17:50:00 5      1.100 kr
13/2 19:06:14 6      900 kr
13/2 19:06:58 6      1.000 kr
16/2 15:35:10 6      1.200 kr
16/2 16:32:28 5      1.300 kr
16/2 19:17:24 7      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat silver ädelmetall
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:47
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:24
  • 7186 Kruka
    med fat, Kina. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:39




Ladda ner broschyr