SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vinkylare 4903039
*
nr 490 3039
Vinkylare
nysilver, Gense, höjd: 21
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 oktober 2007
kl 16:29:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/10 00:32:55
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna.
GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnekylare gense nysilver pläter silver vinkylare ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:30
-
7089 Bestick
silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:22
-
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:05
-
7126 Gafflar
Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:59
-
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:38
-
7198 Sockerskål
silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:11
*
Vinkylare
nr 490 3039
Vinkylare
nysilver, Gense, höjd: 21
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 15 oktober 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 15/10 00:32:55 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnekylare gense nysilver pläter silver vinkylare ädelmetall
-
7062 Bestick
Global, Japan, 43 delar, kromstål
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:30 -
7089 Bestick
silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:22 -
7214 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:05
-
7126 Gafflar
Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:59 -
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:38 -
7198 Sockerskål
silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:11



