KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8124490
*
nr 812 4490
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, 2 st, Stig-Owe Jemseby (f. 1941), Kosmiskt vattenfall, 102x71 + 72x50
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 mars 2013
kl 20:56:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/2 20:38:27
1
500 kr
4/3 20:51:11
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kosmiskt vattenfall stig-owe jemseby svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:14
*
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Läs mer om Stig-Owe Jemseby
nr 812 4490
Stig-Owe Jemseby
(1941-2017), Sverige
Gouache, 2 st, Stig-Owe Jemseby (f. 1941), Kosmiskt vattenfall, 102x71 + 72x50
Stig-Owe Jemseby, svensk målare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 mars 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/2 20:38:27 | 1 | 500 kr |
4/3 20:51:11 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Stig-Owe Jemseby
Stig-Owe Jemseby, svensk mÃ¥lare, grafiker och skulptör född 1941, död 2017.Läs mer om Stig-Owe Jemseby
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache kosmiskt vattenfall stig-owe jemseby svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
17 juni kl 18:14