Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Mat/kaffeservis 1099230



*

nr 109 9230


MAT/KAFFESERVIS

Rosenthal, Maria, ca 80 del


Utrop:

2.800 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 januari 2002
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/1 21:17:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekopp kaffekoppar kaffeservis keramik maria mat rosenthal
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:47
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:01
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:55
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 19:24
  • 6625 Kryddburkar
    Arabia, 7 st. Höjd: 9 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:11




Ladda ner broschyr