Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Vase 14718088



*

nr 1471 8088


VASE

CG Hallberg, Sweden, 1920-/30-tal, reliefdekor med dansande flicka, nickel silver. Height: 24, 5,


CG Hallberg, 1920-/30-tal, reliefdekor med dansande flicka, Nysilver. Höjd: 24,5


Estimate:

500

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday May 30 2022
at 19:47:19


  • Bid history
Time Bidder Bid
25/5 22:51:28 1      100 kr
27/5 08:56:20 2      150 kr
30/5 12:51:41 3      250 kr
30/5 17:49:24 3      Vinnande bud
30/5 19:32:00 4      300 kr
30/5 19:32:00 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cg hallberg nysilver pläter silver vas ädelmetall
  • 6067 VASES
    + tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:16
  • 6547 VASES
    2 pcs, ”Tang-Li” & Kosta boda, Bertil Vallien (b. ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:21
  • 6711 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:08
  • 6641 VASES
    2 pcs, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. ..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:30
  • 6091 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 350

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:39
  • 6414 VASES
    2 pcs, Bertil Vallien (b. 1938), Sweden. Kosta Bod..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:13




Ladda ner broschyr