ÖVRIGT / Smycken / Ring 1442135
*
nr 144 2135
Ring
silver, med ametist
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 6 maj 2002
kl 16:00:00
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ametist ring silver smycken vintage ädelmetall
-
7134 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. VÃ¥r fru, Renov..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:37
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:51
-
7163 Ring
18k guld, 1943, graverad. Vikt: 2,8g ca, ringmått: 22
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:33
-
6502 Ring
18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått..//
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:15
-
7111 Ring
18k guld. Med pärla, bruttovikt: 3 g. Ringmått: 17,2
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:38
-
7112 Ring
18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:29
*
Ring
nr 144 2135
Ring
silver, med ametist
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 maj 2002 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ametist ring silver smycken vintage ädelmetall
-
7134 Fåtölj
Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. VÃ¥r fru, Renov..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:37 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:51 -
7163 Ring
18k guld, 1943, graverad. Vikt: 2,8g ca, ringmått: 22
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:33
-
6502 Ring
18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått..//
Aktuellt bud: 2.200 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:15 -
7111 Ring
18k guld. Med pärla, bruttovikt: 3 g. Ringmått: 17,2
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:38 -
7112 Ring
18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:29



