GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna+skål 8641772
*
nr 864 1772
Kanna+skål
Gefle, höjd: 16, diameter: 20
Kondition: slitage
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 december 2013
kl 18:00:49
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/12 20:03:47
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kanna keramik skål svensk keramik svenska keramiker
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:13
-
6384 Skål
Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:36
-
7120 Urna
sten. Höjd: 25,5 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:08
-
6446 Vas
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:09
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:45
*
Kanna+skål
Kondition: slitage
nr 864 1772
Kanna+skål
Gefle, höjd: 16, diameter: 20
Kondition: slitage
| Utrop: | 400 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 december 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 6/12 20:03:47 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kanna keramik skål svensk keramik svenska keramiker
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:13 -
6384 Skål
Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:36 -
7120 Urna
sten. Höjd: 25,5 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:08
-
6446 Vas
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:09 -
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:45



