Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kanna+skÃ¥l 8641772



*

nr 864 1772


Kanna+skål

Gefle, höjd: 16, diameter: 20


Kondition: slitage

Utrop:

400 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 december 2013
kl 18:00:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/12 20:03:47 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kanna keramik skål svensk keramik svenska keramiker
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6384 SkÃ¥l
    Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:36
  • 7120 Urna
    sten. Höjd: 25,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:08
  • 6446 Vas
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:09
  • 7188 Vaser
    + tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:45




Ladda ner broschyr