MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel 7758524
*
nr 775 8524
Louis Bastin
(1912-1979), Sverige
late 19th century, height: 73,
Spegel , Sent 1800-tal, höjd: 73
Louis Bastin, Swedish painter and graphic artist, born 1912, dead 1979.
Droit De Suite
Estimate:
700
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday September 3 2012
at 18:50:13
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/9 18:30:44
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Louis Bastin
Louis Bastin, Swedish painter and graphic artist, born 1912, dead 1979.
Read more about Louis Bastin
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: louis bastin sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
today
19 jan at 20:24
-
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
today
19 jan at 20:33
-
7074 MIRROR
Gustavian style. Bronserad. 45x34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
today
19 jan at 20:02
-
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:30
-
6668 MIRROR
rococo style, bronsead, ca 96x55 cm, a damage.
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 19:54
*
Louis Bastin
Louis Bastin, Swedish painter and graphic artist, born 1912, dead 1979.
Read more about Louis Bastin
nr 775 8524
Louis Bastin
(1912-1979), Sverige
late 19th century, height: 73,
Spegel , Sent 1800-tal, höjd: 73
Louis Bastin, Swedish painter and graphic artist, born 1912, dead 1979.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 700 |
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday September 3 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 3/9 18:30:44 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Louis Bastin
Louis Bastin, Swedish painter and graphic artist, born 1912, dead 1979.Read more about Louis Bastin
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: louis bastin sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Present: SEK 200
Auction ends
today
19 jan at 20:24 -
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Auction ends
today
19 jan at 20:33 -
7074 MIRROR
Gustavian style. Bronserad. 45x34 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Present: SEK 600
Auction ends
today
19 jan at 20:02 -
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:30 -
6668 MIRROR
rococo style, bronsead, ca 96x55 cm, a damage.
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 19:54



