Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel 7758524



*

nr 775 8524


Louis Bastin

(1912-1979), Sverige


late 19th century, height: 73,


Spegel , Sent 1800-tal, höjd: 73


Louis Bastin, Swedish painter and graphic artist, born 1912, dead 1979.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

700

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday September 3 2012
at 18:50:13


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/9 18:30:44 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Louis Bastin

Louis Bastin, Swedish painter and graphic artist, born 1912, dead 1979.

Read more about Louis Bastin
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: louis bastin sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6287 MIRROR
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:24
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:33
  • 7074 MIRROR
    Gustavian style. Bronserad. 45x34 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:28
  • 7038 MIRROR
    Markaryd, pine wood, 144x66,
    Present: SEK 600

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:02
  • 6673 MIRROR
    victorian style, gilt, 58x66 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:30
  • 6668 MIRROR
    rococo style, bronsead, ca 96x55 cm, a damage.
    Present: SEK 100

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:54




Ladda ner broschyr