KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 1158314
*
nr 115 8314
Mats Norryd
(1944-1989), Sverige
Gouache , Mats Norryd, Sagomotiv, 28 x 38
Mats Norryd, född 1944 i Halmstad, död 1989 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 januari 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/1 17:47:10
1
150 kr
28/1 00:23:54
2
400 kr
28/1 10:49:40
3
650 kr
28/1 15:01:55
4
600 kr
28/1 15:04:03
4
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Mats Norryd
Mats Norryd, född 1944 i Halmstad, död 1989 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Mats Norryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst mats norryd sagomotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:00
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:51
-
7019 Siluettavlor
2 st, förgylld ram, yttermått inklusive ram: 22,5x..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:32
*
Mats Norryd
Mats Norryd, född 1944 i Halmstad, död 1989 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Mats Norryd
nr 115 8314
Mats Norryd
(1944-1989), Sverige
Gouache , Mats Norryd, Sagomotiv, 28 x 38
Mats Norryd, född 1944 i Halmstad, död 1989 i Stockholm, svensk målare och grafiker.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 januari 2002 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/1 17:47:10 | 1 | 150 kr |
| 28/1 00:23:54 | 2 | 400 kr |
| 28/1 10:49:40 | 3 | 650 kr |
| 28/1 15:01:55 | 4 | 600 kr |
| 28/1 15:04:03 | 4 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Mats Norryd
Mats Norryd, född 1944 i Halmstad, död 1989 i Stockholm, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Mats Norryd
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst mats norryd sagomotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:00 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:51 -
7019 Siluettavlor
2 st, förgylld ram, yttermått inklusive ram: 22,5x..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:32



