ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14545237
*
nr 1454 5237
Spegel
Gustaviansk stil, 85x35cm
Utrop:
800 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 mars 2022
kl 19:08:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/3 16:18:38
1
500 kr
14/3 06:06:20
2
1.200 kr
14/3 09:49:24
3
1.200 kr
14/3 09:49:24
2
1.200 kr (Budbetjänt)
14/3 09:51:03
3
Vinnande bud
14/3 18:13:31
1
1.400 kr
14/3 18:13:31
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1454 5237
Spegel
Gustaviansk stil, 85x35cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 14 mars 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/3 16:18:38 | 1 | 500 kr |
| 14/3 06:06:20 | 2 | 1.200 kr |
| 14/3 09:49:24 | 3 | 1.200 kr |
| 14/3 09:49:24 | 2 | 1.200 kr (Budbetjänt) |
| 14/3 09:51:03 | 3 | Vinnande bud |
| 14/3 18:13:31 | 1 | 1.400 kr |
| 14/3 18:13:31 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



