Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsningar 10616332



*

nr 1061 6332


Axel Fridell

(1894-1935), Sverige


Etsningar, 2 st, Axel Fridell (1894-1935), 12x15 respektive 20x15


Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 oktober 2016
kl 19:47:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/10 19:01:53 1      900 kr
8/10 16:13:22 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Axel Fridell

Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,

Läs mer om Axel Fridell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:15
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:20
  • 7069 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:11
  • 7072 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:37
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:54
  • 7068 Färgetsning
    Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:47




Ladda ner broschyr