ÖVRIGT / Speglar / Lådspegel 12735106
*
nr 1273 5106
LÃ¥dspegel
mahogny, intarsia, 48x38 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 2 september 2019
kl 18:22:21
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia lådspegel mahogny pigtittare rakspegel spegel speglar trä träinläggningar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
*
LÃ¥dspegel
nr 1273 5106
LÃ¥dspegel
mahogny, intarsia, 48x38 cm
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 september 2019 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsia lådspegel mahogny pigtittare rakspegel spegel speglar trä träinläggningar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12



