Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 6148676



*

nr 614 8676


Ljusstakar

2 par, Nysilver, höjd: 9-19


Utrop:

300 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 7 december 2009
kl 18:42:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/12 20:06:26 1      350 kr
6/12 11:27:02 2      400 kr
7/12 13:54:37 3      800 kr
7/12 14:39:16 2      500 kr
7/12 14:39:30 2      600 kr
7/12 14:40:02 2      700 kr
7/12 14:40:44 2      800 kr
7/12 14:41:00 2      850 kr
7/12 16:12:42 4      900 kr
7/12 17:28:28 5      1.000 kr
7/12 17:37:44 4      1.000 kr
7/12 17:51:46 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:27
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30
  • 8065 Ljusstake
    Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:48
  • 8184 Spegellampetter
    Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr