Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 10481177



*

nr 1048 1177


Bestickuppsättning

nysilver, Eva


Utrop:

800 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 augusti 2016
kl 18:45:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/8 13:11:55 1      150 kr
4/8 23:34:38 2      200 kr
5/8 08:51:05 3      Vinnande bud
7/8 18:39:23 3      justering av budtak
8/8 12:28:07 4      400 kr
8/8 12:28:07 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Karneval (Stig Lindberg)
Karneval designades av Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg och var i produktion 1958-1962.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: besticksuppsättning bestickuppsättning eva matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7029 Bestick
    silver, 24 delar. Längd: 14-21. Vikt: 900 gr brutt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:36
  • 7034 Etuier
    2 st, silver. Längd: 8-8,5. Vikt: 110 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:06
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:59




Ladda ner broschyr