Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 11108061



*

nr 1110 8061


Vas

+ ljusstake, Stig Lindberg (1916-1982), Veckla, Gustavsberg, Surrea, design: Wilhelm Kåge (1889-1960), höjd: 4-13 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 maj 2017
kl 19:22:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/5 18:01:25 1      300 kr
22/5 18:59:10 2      Vinnande bud
22/5 19:05:52 3      700 kr
22/5 19:05:53 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 22 maj

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal
  • Läs mer...
Veckla (Stig Lindberg)
Veckla designades av Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1950. Stengods med vit carraraglasyr. Serietillverkades 1950-1960.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik ljusstake skandinavien stig lindberg surrea sverige vas veckla wilhelm kåge
  • 6760 Vas
    Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Åfors, brunton..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:08
  • 6065 Vas
    Hugo Elmqvist (1862-1930), Sverige. Jugend, brons,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:55
  • 6530 Vas
    Jugend, Rörstrand, relief. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:06
  • 6466 Vas
    Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby...//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:08
  • 6446 Vas
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, G..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:09
  • 6547 Vaser
    2 st, ”Tang-Li” & Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:37




Ladda ner broschyr