Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 10741560



*

nr 1074 1560


Keramik

5 delar, Ekeby, höjd: 5-25 cm, bland annat Atterberg & Simmulson


Kondition: delar med nagg

Utrop:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 december 2016
kl 20:51:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/12 21:50:40 1      Vinnande bud
11/12 10:44:50 2      400 kr
11/12 10:44:50 1      450 kr (Budbetjänt)
11/12 10:45:58 2      500 kr
11/12 10:45:58 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ekeby keramik
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8089 Oljelampor
    4 st, sten, keramik. Längd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:25
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr