SILVER & METAL / Silver / Flaskhållare 1477016
*
nr 147 7016
Flaskhållare
Lenght: ()
1 par, Pläter, 1890-tal, H28
Estimate:
1800
Sold:
SEK 2600
Auction date:
Monday May 13 2002
at 18:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
13/5 11:16:48
1
hidden*
13/5 11:56:52
2
2.200 kr
13/5 11:57:20
2
2.300 kr
13/5 11:58:59
2
2.400 kr
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flaskhållare nysilver pläter silver ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Present: SEK 3600
Auction ends
today
19 jan at 20:30
-
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Present: SEK 9800
Auction ends
today
19 jan at 19:22
-
7126 FORKS
Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
Present: SEK 7000
Auction ends
today
19 jan at 19:59
-
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Auction ends
today
19 jan at 19:38
-
7198 SUGAR BOWL
silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
Present: SEK 8400
Auction ends
today
19 jan at 20:11
*
Flaskhållare
nr 147 7016
Flaskhållare
Lenght: ()
1 par, Pläter, 1890-tal, H28
| Estimate: | 1800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2600 |
| Auction date: |
Monday May 13 2002 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 13/5 11:16:48 | 1 | hidden* |
| 13/5 11:56:52 | 2 | 2.200 kr |
| 13/5 11:57:20 | 2 | 2.300 kr |
| 13/5 11:58:59 | 2 | 2.400 kr |
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flaskhållare nysilver pläter silver ädelmetall
-
7062 CUTLERY
Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
Present: SEK 3600
Auction ends
today
19 jan at 20:30 -
7089 CUTLERY
Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
Present: SEK 9800
Auction ends
today
19 jan at 19:22 -
7126 FORKS
Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
Present: SEK 7000
Auction ends
today
19 jan at 19:59
-
6324 Ljuslyktor
Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
Auction ends
today
19 jan at 19:38 -
7198 SUGAR BOWL
silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
Present: SEK 8400
Auction ends
today
19 jan at 20:11



