ART / Misc. paintings / Gouache 1092415
*
nr 109 2415
Gouache
Lenght: ()
älvlandskap, 30x47
Estimate:
100
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday January 7 2002
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/1 16:15:32
1
150 kr
6/1 20:41:19
2
250 kr
7/1 14:15:09
3
250 kr
7/1 14:15:53
3
hidden*
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst täckfärg vattenfärg älvlandskap
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:00
-
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51
*
Gouache
nr 109 2415
Gouache
Lenght: ()
älvlandskap, 30x47
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 350 |
| Auction date: |
Monday January 7 2002 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 6/1 16:15:32 | 1 | 150 kr |
| 6/1 20:41:19 | 2 | 250 kr |
| 7/1 14:15:09 | 3 | 250 kr |
| 7/1 14:15:53 | 3 | hidden* |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst täckfärg vattenfärg älvlandskap
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:00 -
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:50 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51



