KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12972013
nr 1297 2013
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Oljemålning, Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Olja på pannå, 31,5x40,5 cm
Kondition: krackelyer
måndag 9 december 2019
kl 20:19:43
- Klassiska
9 dec
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Arthur Percy
Läs mer om Arthur Percy