ART / Sculptures and works of art / Bowl 16375349
*
nr 1637 5349
BOWL
+ sculpture, 2 parts, ceramics, Nittsjö & Rörstrand Bla Bjerke-Petersen. Length: 18-28, glasyrskador.
+ skulptur, 2 delar, keramik, Nittsjö & Rörstrand Bla Bjerke-Petersen. Längd: 18-28 cm
Condition: glasyrskador
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday August 26 2024
at 18:43:28
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/8 04:29:44
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur skål
-
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36
-
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:10
-
7215 SCULPTURE
wooden horse, carved, "Minne af Prins Carl". Lengt..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:47
-
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:56
-
7055 SCULPTURES
2 pcs, Avesta, Stål. Height: 7-9 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:13
*
BOWL
Condition: glasyrskador
nr 1637 5349
BOWL
+ sculpture, 2 parts, ceramics, Nittsjö & Rörstrand Bla Bjerke-Petersen. Length: 18-28, glasyrskador.
+ skulptur, 2 delar, keramik, Nittsjö & Rörstrand Bla Bjerke-Petersen. Längd: 18-28 cm
Condition: glasyrskador
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday August 26 2024 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/8 04:29:44 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur skål
-
7066 SCULPTURE
Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36 -
7046 SCULPTURE
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:36 -
7053 SCULPTURE
patinerad metall, signed. Height: 14 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:10
-
7215 SCULPTURE
wooden horse, carved, "Minne af Prins Carl". Lengt..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:47 -
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Sweden, Lisa Larson (1931-2024), Swed..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:56 -
7055 SCULPTURES
2 pcs, Avesta, Stål. Height: 7-9 cm,
Auction ends
in a week
26 jan at 19:13



