GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardinjär 1971573
*
nr 197 1573
Jardinjär
majolika
Utrop:
600 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 december 2002
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/11 19:30:56
1
400 kr
1/12 14:46:35
2
550 kr
1/12 19:08:34
3
600 kr
2/12 10:59:20
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: jardinjär keramik majolika
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:47
-
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:01
-
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:55
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24
-
7015 Kakelplattor
27 st, Holland, 1700-tal, 13,5x13,5 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:07
*
Jardinjär
nr 197 1573
Jardinjär
majolika
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 650 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 december 2002 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/11 19:30:56 | 1 | 400 kr |
| 1/12 14:46:35 | 2 | 550 kr |
| 1/12 19:08:34 | 3 | 600 kr |
| 2/12 10:59:20 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: jardinjär keramik majolika
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:47 -
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:01 -
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:55
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:24 -
7015 Kakelplattor
27 st, Holland, 1700-tal, 13,5x13,5 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:07



