ART / Misc. paintings / Gouache 1971382
*
nr 197 1382
Gouache
Lenght: ()
Bertil Norén, Fiskeläge, 56 x 76
Droit De Suite
Estimate:
600
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday December 2 2002
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
1/12 22:37:41
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell bertil norén båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn konst marin motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:00
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51
-
7019 SILHOUETTES
2 pcs, gilt frame, outer dimensions including fram..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32
*
Gouache
nr 197 1382
Gouache
Lenght: ()
Bertil Norén, Fiskeläge, 56 x 76
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 600 |
| Sold: | SEK 400 |
| Auction date: |
Monday December 2 2002 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 1/12 22:37:41 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell bertil norén båtar fiskebåtar fiskeläge gouache hamn konst marin motiv med vatten täckfärg vatten vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:00 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:51 -
7019 SILHOUETTES
2 pcs, gilt frame, outer dimensions including fram..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:32



