ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10457392
*
nr 1045 7392
Spegel
1800-tal, Karl Johan-stil, 122x47
Utrop:
1.000 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juli 2016
kl 20:38:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/7 19:32:06
1
350 kr
4/7 20:24:31
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 1045 7392
Spegel
1800-tal, Karl Johan-stil, 122x47
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 juli 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 4/7 19:32:06 | 1 | 350 kr |
| 4/7 20:24:31 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



