Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 4765497



*

nr 476 5497


Porslin

Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle, 18 del


Utrop:

300 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2007
kl 17:07:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/7 15:39:31 1      350 kr
14/7 13:39:29 2      400 kr
16/7 09:17:01 3      450 kr
16/7 14:19:06 4      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle röd rubin keramik porslin
  • 6022 Bordslampa
    Imariedekor, porslin. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:59
  • 6385 Bordslampa
    porslin, med dekor av fåglar. Höjd: 35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:06
  • 6439 Bordslampor
    2 st, Porslin. Höjd: 60 ca
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:09
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:53
  • 6643 Fat
    Mateus, Portugal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:31
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:33




Ladda ner broschyr