Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 3525004



*

nr 352 5004


Gouache

Maurice Blanchard, Sacre Coeur, 24 x 33


Följerätt

Ja

Utrop:

300 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 mars 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/3 11:44:04 1      300 kr
14/3 12:29:33 2      400 kr
14/3 12:43:00 1      400 kr
14/3 12:43:45 1      450 kr
14/3 14:54:30 3      ledande budet*


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache maurice blanchard sacre coeur täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:57
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:22
  • 6565 Blandteknik
    Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:03




Ladda ner broschyr