Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kanna 7063588



*

nr 706 3588


Kanna

nysilver, 1800-tal, höjd: 33


Utrop:

1.000 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 augusti 2011
kl 17:23:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/7 00:58:01 1      300 kr
30/7 16:14:01 2      Vinnande bud
31/7 14:04:33 2      justering av budtak
31/7 22:43:22 3      400 kr
31/7 22:43:51 3      500 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kanna nysilver pläter silver ädelmetall
  • 6753 Matservisdelar
    37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:46
  • 6750 Matservisdelar
    50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrik..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:25




Ladda ner broschyr