![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5555193
*
nr 555 5193
Gouache
Carl Brandt, Landskap med väderkvarnar, 36x55
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 december 2008
kl 18:29:46
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/12 18:24:46
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:00
-
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 19:40
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 555 5193
Gouache
Carl Brandt, Landskap med väderkvarnar, 36x55
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 december 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
1/12 18:24:46 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:00 -
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 19:40 -
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 18:12