KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 15728068
nr 1572 8068
Tyko Sallinen
(1879-1955), Finland
Hus. Signerad. Akvarell, bildmått: 29x39cm, yttermått inklusive ram: 45x53cm
Tyko Sallinen, finländsk bildkonstnär född i Nurmes 1879, död 1955 i Helsingfors.
Utrop:
800 kr
Såld:
300 kr
måndag 23 oktober 2023
kl 19:39:07
19/10 19:43:53
Tyko Sallinen
Läs mer om Tyko Sallinen
Lis Husberg (f. 1920)