SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekanna 14609190
nr 1460 9190
Tekanna
nysilver, England, trähandtag, 1800-tal. Längd: 30cm, höjd: 16cm
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
måndag 11 april 2022
kl 18:02:46
100 kr
150 kr
400 kr
250 kr
300 kr (Budbetjänt)
350 kr
400 kr (Budbetjänt)
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.