KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 8435522
*
nr 843 5522
Etsning
olle Persson, Man, motivets mått: 45 x 36
Följerätt
Utrop:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 augusti 2013
kl 19:33:17
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning grafik olle persson man
-
3247 Etsning
Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:34
-
3240 Etsning
Eric Grate (1896-1983), Sverige. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:21
-
1026 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:57
-
3089 Etsning
Hermann Talvik (1906-1984), Sverige. Signerad. Bil..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:39
-
3429 Etsning
Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:10
-
3227 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 8/10. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:52
*
Etsning
nr 843 5522
Etsning
olle Persson, Man, motivets mått: 45 x 36
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 augusti 2013 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning grafik olle persson man
-
3247 Etsning
Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:34 -
3240 Etsning
Eric Grate (1896-1983), Sverige. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:21 -
1026 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:57
-
3089 Etsning
Hermann Talvik (1906-1984), Sverige. Signerad. Bil..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:39 -
3429 Etsning
Lars Pirak (1932-2008), Sverige. Signerad, numrera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 19:10 -
3227 Etsning
Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 8/10. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:52