KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 15652064
*
nr 1565 2064
Bertram Schmiterlöw
(1920-2002), Sverige
Etsning, Signerad, daterad -45, "Djurgårdskanalen". Bildmått: 15,5x20 cm, yttermått inklusive ram: 35x38 cm
Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 25 september 2023
kl 20:14:44
- Tema
25 sep
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer som Slas, Stig Claesson, Hans-Erik Eriksson, Einar Jolin, Frans Lindström, Gotthard Lundquist, Gunnar Stålbrand, Ehrnfried W ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Bertram Schmiterlöw
Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.
Läs mer om Bertram Schmiterlöw
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bertram schmiterlöw etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17
-
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02
-
8236 Färgetsning
Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, n..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:43
-
8218 Kopparstick
"La Scandinavie 1647", kolorerad, 30,5x30 cm, ytte..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02
-
8280 Kopparstick
Drottning Kristina, petit sculpsit Sebastian Bourd..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43
-
8281 Kopparstick
Fätmarskalk Hans Christoffer, Köningsmark, oramat ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:36
*
Bertram Schmiterlöw
Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Bertram Schmiterlöw
nr 1565 2064
Bertram Schmiterlöw
(1920-2002), Sverige
Etsning, Signerad, daterad -45, "Djurgårdskanalen". Bildmått: 15,5x20 cm, yttermått inklusive ram: 35x38 cm
Bertram Schmiterlöw, svensk målare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 25 september 2023 |
- Tema
25 sep
Stockholm
PÃ¥ Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer som Slas, Stig Claesson, Hans-Erik Eriksson, Einar Jolin, Frans Lindström, Gotthard Lundquist, Gunnar StÃ¥lbrand, Ehrnfried W ...Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Bertram Schmiterlöw
Bertram Schmiterlöw, svensk mÃ¥lare, grafiker och tecknare född i Karlskrona 1920, död 2002.Läs mer om Bertram Schmiterlöw
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bertram schmiterlöw etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17 -
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02 -
8236 Färgetsning
Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, n..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 20:43
-
8218 Kopparstick
"La Scandinavie 1647", kolorerad, 30,5x30 cm, ytte..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:02 -
8280 Kopparstick
Drottning Kristina, petit sculpsit Sebastian Bourd..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43 -
8281 Kopparstick
Fätmarskalk Hans Christoffer, Köningsmark, oramat ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:36