KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11809300
*
nr 1180 9300
Erik Ewald
(1903-1971), Sverige
Gouache, Sign E Ewald, "Fiskmånglerskan", 63x43 cm
Erik Ewald, svensk bildkonstnär född 1903 i Borgholm, död 1971.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
2.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 april 2018
kl 19:01:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/4 02:46:45
1
600 kr
30/4 11:24:10
2
350 kr
30/4 11:24:12
1
400 kr (Budbetjänt)
30/4 11:25:24
2
450 kr
30/4 11:25:24
1
500 kr (Budbetjänt)
30/4 18:21:34
1
Vinnande bud
30/4 18:55:56
3
1.000 kr
30/4 18:55:56
1
1.100 kr (Budbetjänt)
30/4 18:56:12
3
1.600 kr
30/4 18:56:12
1
1.700 kr (Budbetjänt)
30/4 18:56:40
3
2.000 kr
30/4 18:56:40
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik ewald gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
3400 Gouache
Mats Norryd (1944-1989), Sverige. "Mordor", motiv ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:32
-
3285 Gouache
Oidentifierad konstnär, Stilleben. Signerad LC. Bi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:33
*
Erik Ewald
Erik Ewald, svensk bildkonstnär född 1903 i Borgholm, död 1971.
Läs om budbetjänten
nr 1180 9300
Erik Ewald
(1903-1971), Sverige
Gouache, Sign E Ewald, "Fiskmånglerskan", 63x43 cm
Erik Ewald, svensk bildkonstnär född 1903 i Borgholm, död 1971.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 2.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 april 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/4 02:46:45 | 1 | 600 kr |
30/4 11:24:10 | 2 | 350 kr |
30/4 11:24:12 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
30/4 11:25:24 | 2 | 450 kr |
30/4 11:25:24 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
30/4 18:21:34 | 1 | Vinnande bud |
30/4 18:55:56 | 3 | 1.000 kr |
30/4 18:55:56 | 1 | 1.100 kr (Budbetjänt) |
30/4 18:56:12 | 3 | 1.600 kr |
30/4 18:56:12 | 1 | 1.700 kr (Budbetjänt) |
30/4 18:56:40 | 3 | 2.000 kr |
30/4 18:56:40 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik ewald gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
3400 Gouache
Mats Norryd (1944-1989), Sverige. "Mordor", motiv ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:32 -
3285 Gouache
Oidentifierad konstnär, Stilleben. Signerad LC. Bi..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
30 sept kl 18:33