![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11198470
*
nr 1119 8470
Spegel
Gustaviansk stil, 68x43
Utrop:
800 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 juli 2017
kl 20:56:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/7 17:42:40
1
Vinnande bud
17/7 19:59:16
2
700 kr
17/7 19:59:16
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6251 Spegel
rektangulär, förgylld, 83x70 cm
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:52
-
6333 Spegel
Rokokostil, 140x50 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:59
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1119 8470
Spegel
Gustaviansk stil, 68x43
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 17 juli 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
16/7 17:42:40 | 1 | Vinnande bud |
17/7 19:59:16 | 2 | 700 kr |
17/7 19:59:16 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6251 Spegel
rektangulär, förgylld, 83x70 cm
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:52 -
6333 Spegel
Rokokostil, 140x50 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
1 juli kl 20:59