![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6867793
*
nr 686 7793
Gouache
Venedig, 1908, Marin, 40x65
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 mars 2011
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/3 09:33:39
1
1.700 kr
14/3 09:52:13
2
1.500 kr
14/3 09:52:58
2
2.000 kr
14/3 15:12:07
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa fartyg fartygsporträtt gouache italien italiensk marin marinmotiv sydeuropa täckfärg vattenfärg venedig
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:00
-
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:40
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 686 7793
Gouache
Venedig, 1908, Marin, 40x65
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 2.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 mars 2011 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/3 09:33:39 | 1 | 1.700 kr |
14/3 09:52:13 | 2 | 1.500 kr |
14/3 09:52:58 | 2 | 2.000 kr |
14/3 15:12:07 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa fartyg fartygsporträtt gouache italien italiensk marin marinmotiv sydeuropa täckfärg vattenfärg venedig
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 20:00 -
1011 Gouache
Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Dansande par,..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 19:40 -
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
1 juli kl 18:12