KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 9201216
*
nr 920 1216
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Gouache, Lars Norrman (1915-1979), "Matador med retad Tjur", motivet: 14 x 22
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 oktober 2014
kl 18:13:56
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/10 15:20:56
1
400 kr
27/10 18:03:30
2
400 kr
27/10 18:03:30
1
400 kr (Budbetjänt)
27/10 18:04:24
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars norrman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:00
-
6450 Oljemålning
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Nya Guinea". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:46
*
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Lars Norrman
nr 920 1216
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Gouache, Lars Norrman (1915-1979), "Matador med retad Tjur", motivet: 14 x 22
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 oktober 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/10 15:20:56 | 1 | 400 kr |
27/10 18:03:30 | 2 | 400 kr |
27/10 18:03:30 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
27/10 18:04:24 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Lars Norrman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars norrman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6425 Gouache
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Tahit..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 20:00 -
6450 Oljemålning
Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Nya Guinea". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 juli kl 18:46