![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14222014
*
nr 1422 2014
Johan Fredrik Isberg
(1846-1904)
Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Drottninghuset, Johannesgatan 16. Signerad, numrerad 1902. Akvarell, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x31
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 september 2021
kl 18:04:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/9 17:48:22
1
Vinnande bud
- Tema
27 sep
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer som Maria Boczewska, Slas Stig Claesson, Hans-Erik Eriksson, Bert Håge Häverö, Mona Huss Walin, Einar Jolin, Bruno Karlsson, ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Johan Fredrik Isberg
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Läs mer om Johan Fredrik Isberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller drottninghuset johan fredrik isberg vattenfärg
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:44
-
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:08
-
6430 Akvareller
4 st, Alfred Nilsson, Stockholmsmotiv. Signerade, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:30
-
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:54
*
Johan Fredrik Isberg
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Johan Fredrik Isberg
nr 1422 2014
Johan Fredrik Isberg
(1846-1904)
Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Drottninghuset, Johannesgatan 16. Signerad, numrerad 1902. Akvarell, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x31
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 september 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/9 17:48:22 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
27 sep
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer som Maria Boczewska, Slas Stig Claesson, Hans-Erik Eriksson, Bert Håge Häverö, Mona Huss Walin, Einar Jolin, Bruno Karlsson, ...![](/tema/themes/{B33AD6B5-BADB-4796-8B9E-E32BEC4E9777}_183x97.jpg)
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Johan Fredrik Isberg
Johan Fredrik Isberg, mÃ¥lare och tecknare och mÃ¥larmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.Läs mer om Johan Fredrik Isberg
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller drottninghuset johan fredrik isberg vattenfärg
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:44 -
6429 Akvarell
Kerstin Glimstedt Eriksson. Signerad, akvarell, da..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:08 -
6430 Akvareller
4 st, Alfred Nilsson, Stockholmsmotiv. Signerade, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:09
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 19:30 -
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
om två veckor
15 juli kl 18:54