KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 14456378
*
nr 1445 6378
Egron Lundgren
(1815-1875), Sverige
Man, monogramsignerad, blandteknik. Bladets mått: 15x10,5, yttermått inklusive ram: 32x28
Egron Sellif Lundgren, svensk målare född 1815 i Stockholm, död i Stockholm 1875.
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 januari 2022
kl 19:17:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/1 18:13:24
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Egron Lundgren
Egron Sellif Lundgren, svensk målare född 1815 i Stockholm, död i Stockholm 1875.
Läs mer om Egron Lundgren
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik egron lundgren man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:25
-
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:30
-
6431 Blandteknik
Bror Hillgren (1881-1955), Sverige. Par. Signerad...//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:15
-
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:16
-
6393 Blandteknik
Elin Höglund-Svanholm (1914-2010), Sverige. Dansar..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:14
-
6405 Blandteknik
Elin Höglund-Svanholm (1914-2010), Sverige. Signer..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:12
*
Egron Lundgren
Egron Sellif Lundgren, svensk målare född 1815 i Stockholm, död i Stockholm 1875.
Läs mer om Egron Lundgren
nr 1445 6378
Egron Lundgren
(1815-1875), Sverige
Man, monogramsignerad, blandteknik. Bladets mått: 15x10,5, yttermått inklusive ram: 32x28
Egron Sellif Lundgren, svensk målare född 1815 i Stockholm, död i Stockholm 1875.
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 31 januari 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/1 18:13:24 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Egron Lundgren
Egron Sellif Lundgren, svensk mÃ¥lare född 1815 i Stockholm, död i Stockholm 1875.Läs mer om Egron Lundgren
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik egron lundgren man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:25 -
2092 Blandteknik
Astrid Nordenstam (f. 1942), Sverige. Signerad, bl..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:30 -
6431 Blandteknik
Bror Hillgren (1881-1955), Sverige. Par. Signerad...//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:15
-
6080 Blandteknik
Eigil Thorell (1933-2010), Sverige. Signerad, date..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 19:16 -
6393 Blandteknik
Elin Höglund-Svanholm (1914-2010), Sverige. Dansar..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:14 -
6405 Blandteknik
Elin Höglund-Svanholm (1914-2010), Sverige. Signer..//
Auktionen avslutas
imorgon
1 juli kl 20:12